internettenparakazanma.info

Her ay internetten para kazanma Hızlı ve Kolay yollarını okuyun internettenparakazanma.info

Blog Açmak – Adım Adım Rehberi

2019’da, herkesin blog açmak ve bunu karlı hale getirmesi hiç olmadığı kadar kolay. Bu teknoloji meraklısı olmasanız bile, web tasarımı ile ilgili ilk şeyi nasıl kodlayacağınızı ya da anladığınızı bilmiyorsanız bile geçerlidir. Biraz rehberlik ve bazı temel kaynaklarla, bu makaleyi bitirdikten 30 dakikadan daha kısa bir süre içinde kendi kişisel veya profesyonel blogunuzu oluşturabilir ve yayınlayabilirsiniz. (Ama acele etmeye gerek yok).

Elinizi tutacağım ve sürecin her bölümünde size yol gösterecek, yeni blogcuların çoğunun izini kesen ortak hatalardan kaçınmanıza yardımcı olacak.

Kulağa hoş gelmek?

Öyleyse dalıp başlayalım.

Blogunuzu başlatmanın ve sürdürmenin ne kadara mal olacağını merak ediyorsanız, basit cevap yılda 0 ile 60 ABD Doları arasındadır. Ücretli alanlar ve barındırma tercih etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum, ancak suları test etmek için ücretsiz olarak başlama seçeneğiniz var.

 

blog açmak

Why blog açmak? Sizin İçin İçinde Neler Var?

Bu blogu ilk başlattığımda amaçlarım basitti.

İnsanlara, blog dünyasının ve web geliştirmenin zorlu (ve çoğunlukla etik dışı) dünyasında nasıl gezineceklerini öğretmek istedim.

Zamanla sitem buhar almaya, şirketim için yeni müşteriler çekmeye ve günlük işimden ayrılma ve tam gün boyunca blog yazmaya devam etme fırsatını vermeye başladı.

Bununla birlikte, iki haftalık bir bildirimde bulunmak için yeterli para kazanmanın ötesinde, bir blog başlatmaya karar verebileceğiniz çok sayıda farklı neden vardır.

Örneğin:

 • Tutarlı bir bloglama alışkanlığı sizi daha iyi bir yazar yapacaktır
 • Doğru yeri bulursanız, tam zamanlı pasif gelir elde edebilirsiniz.
 • Yüksek trafikli bir blog özgeçmişinize mükemmel bir katkı sağlar
 • Bilginizi ve uzmanlığınızı paylaşma fırsatınız var.
 • Önemli bağlantılar kurabilir ve ağınızı büyütebilirsiniz
 • Komik!

Güneş doğup aylar doğuncaya kadar bloglamanın yararları hakkında ileriye gidebilirim, ama sanırım fikri anladın.

Alt çizgi?

Blogging harika ve hayatınızı değiştirme gücüne sahip. Blog oluşturma, çevrimiçi para kazanmanın birçok çevrimiçi yolundan biridir.

Dalma almak ve blogunuza bugün başlamak istediğinizi varsayalım, burada başlamak için atmanız gereken tam adımlar.

 

1. Adım: Karar Ver – Ücretsiz Blog mu, Barındırılan Blog mu?

Giriş bölümünde belirttiğim gibi, ortalama büyüklükte bir blogu başlatmak ve sürdürmek yılda 0 ile 60 dolar arasında olacak.

Yani evet, blogunuza bir hiç uğruna başlayabilirsin. Ancak, hayattaki birçok şeyde olduğu gibi, sadece yapman gerektiği anlamına gelmez.

Açıklamama izin ver…

Evet, birçok farklı platformda ücretsiz olarak bir blog oluşturabilirsiniz, örneğin:

 • tumblr.com
 • blogger.com
 • wordpress.com
 • ghost.io
 • vb…

Ancak, yukarıdaki bağlantıları parçalayıp “kaydol” düğmesini tıklamadan önce, bu bölümün kalanını okuyun!

 

Elbette, bu platformlar suları test etmek ve içerik ve tasarımla ilgili aklınıza gelebilecek fikirlerin bir kısmını katmak için mükemmeldir.

Ancak, karlı ve başarılı bir blog başlatmak konusunda ciddiysen, bu platformlardan ne pahasına olursa olsun kaçınmalısın.

İşte nedeni:

Bu “ücretsiz” blog platformları, içeriğiniz üzerinde sakatlayıcı sınırlamalara ve totaliter yetkiye sahiptir.

Her şeyden önce onlar işletmedir. Tek amacı, hesabınıza sınırlamalar getirirken reklam alanını satmak için web sitenizi kullanarak bir kar elde etmektir, bu nedenle sonunda “premium” veya “sınırsız” bir blog planına zorlanırsınız.

Çılgınca overpriced ve titizce donanımlı olmayan planlardan daha sık değildir.

Pahalı satışları olmadan, hesabınız bir avuç genel tasarım, “azami” günlük ziyaret sayısı, sınırlı depolama ve var olmayan müşteri hizmetleri ile sınırlıdır.

Ve bu platformların içeriğiniz üzerinde tam kontrol sahibi olduğunu da unutmayın.

Bu nedenle, yakın çevre dostu web sitesi yöneticilerinizden birinin sevmediği bir şey yayınlarsanız, sitenizin tamamı (ve tüm verileriniz) anında silinebilir.

Bunu bir saniyeliğine düşün.

Blogunuzu büyütmek için aylarca acele edin ve öğütün. Yavaş ama emin adımlarla, makul sayıda sadık ziyaretçi ve abone edinirsiniz. Ardından para sponsorlu yayınlardan, ücretli reklamlardan veya kendi ürünlerinizden gelmeye başlar.

İşler harika gidiyor.

Ardından, ücretsiz web sağlayıcınızın Hizmet Şartlarını (Blogger.com ve WordPress.com için tüm sınırlamaları görün) yanlışlıkla ihlal ediyorsunuz ve çevrimiçi işinizin tamamı geri dönülmez bir şekilde çöp kutularının çöp kutusuna atılıyor.

 

Bu nedenle en başarılı blogcuların tümü kendi barındırma bloglarını başlattı.

Ucuzdur, kendi kişisel alan adınıza erişmenize izin verir (örneğin, myepicsite.com vs. myepicsite.blogging-platform.com) ve hiçbir sınırlamanız olmaz.

Ayrıca, yeni sitenizin bir profesyonel tarafından oluşturulan bir şey gibi görünmesini sağlamak için premium web sitesi şablonlarına ve tasarım eklentilerine erişebileceksiniz.

Alt çizgi?

Blogunuza doğru şekilde başlamak için mermi ve çatalın biraz para üzerinden ısırmasını sağlayın.

Birkaç ay sonra, yaptığına sevineceksin.

 

Adım 2: Alan Adı Alın, Web Hosting & Blogunuzu Kurun

Tüm anti-free-blog engelleme yolunu kapattıktan sonra, bugün iyi barındırılan blogunuzu oluşturmak ve başlatmak için izlemeniz gereken tam adımları atmanın tam zamanı.

Başlamak için yalnızca iki şeye ihtiyacınız olacak:

 1. Alan Adı – Blogunuzun web adresi (benimki www.websitesetup.org)
 2. Web barındırma – Blog dosyalarınızı saklayan ve başkalarının her zaman taraması ve okuması için çevrimiçi kalmasını sağlayan bir sunucu.

Ve birkaç hızlı tıklamayla, her ikisini de 1-2-3 kadar kolay satın alabilir ve kurabilirsiniz.

 1. Web Hosting ile kayıt olun

Tam açıklama: Sitemi çalışır durumda ve çalışır durumda tutmak için, bu kılavuzda belirtilen bazı ürünler için ortak bağlantılar kullanıyorum. Bu, bağlantılarımdan birini kullanarak herhangi bir satın alım yaptığınızda küçük bir komisyon (size ekstra bir masraf ödemeden) kazanacağım anlamına gelir. Devam eden desteğiniz için teşekkür ederiz!

Piyasada sayısız web barındırma, sadece küçük bir avuç bile dikkate değer.

Bunlardan sadece 3-4’ü fiyat için gerçekten istisnai hizmetler sunar.

Ve bunlardan Bluehost, ilk kez blog yazarlarına önerdiğim tek barındırma hizmeti.

Sebep basittir.

Bluehost ucuz, hızlı, güvenilir ve bloglama deneyiminizi kolaylaştıracak ve hayatınızı son derece kolaylaştıracak bir takım ücretsiz hediyelerle dişlere silahlı.

Sadece dünya çapında 2.000.000’den fazla web sitesine güç sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda tüm paketleri 30 günlük para iade garantisi, olağanüstü 24/7 canlı destek ve ücretsiz SSL sertifikasıyla (60 $ + bonus) geliyor.

Ayrıca, birkaç tıklamayla blogunuzu başlatmayı basitleştiren tek bir tıklamayla kurulum olanağı sunarlar.

 

Basitçe “Şimdi Başlayın” düğmesine tıklayın ve bir etki alanı adı seçin.

 

 1. Bir Etki Alanı Adı Seçin

Yeni bir alan için 14.99 $ / yıl’a kadar ücret alan kar merkezli web barındırma merkezlerinin çoğundan farklı olarak, BlueHost yeni müşterilere web barındırma hizmetlerinin ilk yılı için ücretsiz bir alan adı verir. Alan adı blogunuzun nişanına göre olmalıdır. Karlı bir niş seçin, böylece internettenparakazanma.

 

Dünyanın her yerinden güçlü bir çevrimiçi varlık ve ziyaretçiler oluşturmak konusunda ciddiyseniz, .com, .net veya .org uzantılı bir alan adı almak istersiniz (burada bir alan adı seçmek için bir rehber bulacaksınız). ).

İlk tercih ettiğiniz etki alanı adını söyleyemeyenler için, birkaç saatinizi arkadaşlarınızla ve ailenizle beyin fırtınası yaparak geçirin. Yüksek sesle düşünün ve yeni siteniz için en markalanabilir alan adını bulmak için farklı kelimeler ve varyasyonları deneyin.

 1. Bir Web Hosting Planı Seçin ve Kaydınızı Tamamlayın

Artık etki alanı adınıza karar verdiğinize göre, web barındırma planınızı seçme, kayıt işleminizi tamamlama ve foray’lerinizi blog dünyasının harika dünyasına başlama zamanı.

Genel bir kural olarak, “Let’s Encrypt” ücretsiz bir SSL sertifikasıyla geldiğinden, BlueHost “Prime” planını seçmenizi öneririm.

Bu, ziyaretçinizin bilgilerini güvende tutar, katılımınızı geliştirir (hiç kimse dev “Güvenli Değil” uyarısı ile rahatsız edilen bir web sitesinde zaman geçirmek istemez) ve Google’a birkaç ekstra puan kazanır.

 

BlueHost’un Prime planının yenileme fiyatları tanıtım oranlarından biraz daha pahalı olduğundan, bütçenizi olabildiğince uzağa götürmek için bir abonelik süresi kadar satın almanızı öneririm.

İhtiyaçlarınıza en uygun planı seçtikten sonra, bir kredi kartı veya PayPal kullanarak kayıt ve ödeme işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

İşte buyur! Artık blogunuzu anında başlatmaya hazırsınız (rakiplerinin çoğunda olduğu gibi aktivasyon için 2-3 gün beklemek yerine).

 1. Blogunuzu Kurun ve Başlatın

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra, bir yönetici paneli (veya cPanel) şifresi ayarlama zamanı – bilgisayar korsanlarını uzak tutmanın ve Bluehost yönetici panelinize my.bluehost.com adresinden giriş yapmanın mümkün olduğunca güçlü olduğundan emin olun.

Bir kez oradaysanız, bu ekranı görebilmeniz gerekir:

 

Tebrikler! Bunu görürseniz, blogunuz zaten ayarlanmış demektir.

Ancak, mümkün olan en kısa sürede görünür olmasını sağlamak için yapmanızı önereceğim birkaç şey var…

 1. Ayarlar> Genel (sol kenar çubuğu) bölümüne gidin.
 2. Site Başlığı ve Etiket Satırı Ekleme (blog adınız ve etiket satırınız)
 3. Site adresinizi etki alanı adınızla değiştirin. Benim durumumda websitesetup-start-blog.com adresini kullanıyorum.
 4. E-posta adresinizi ekleyin (daha sonra şifrenizi daha sonra sıfırlayabilirsiniz)

 

Bunu tamamladıktan sonra, WordPress panosunun üstündeki “Coming Soon Active” ve ardından “Sitenizi Başlatın” ı tıklayarak blogunuzu başlatın:

 

Artık blogunuzu başlattığınıza göre, yalnızca bir web sitesinin iskeleti olarak tanımlanabilecek şeyleri görebileceksiniz.

Burası eğlenceli hale geliyor.

Alan adınız, web barındırma ve blog kurulumunuzla, aşağı inip kirlenmenin ve web sitenizin estetiğini özelleştirmeye başlamanın zamanı geldi.

 

Adım 3: Blogunuzu Tasarlayın ve Harika Görünmesini Sağlayın!

Blogunuzu özelleştirmenin ve kesinlikle harika görünmesini sağlamanın en hızlı ve en kolay yolu, WordPress tema kitaplığı tarafından sağlanan ücretsiz temaları kullanmaktır.

İstediğiniz Bir Tema ve Düzen Seçin

Yeni bir tema yüklemek için web sitenizin kontrol paneline gidin, daha sonra Görünüm> Temalar’a gidin, ardından üstten Yeni Ekle’ye tıklayın.

 

Arama sonuçlarından, nasıl göründüğünü görmek için her bir temayı “Canlı Önizleme” üzerine tıklayarak test edebilirsiniz.

Yeni blogunuz için mükemmel temayı bulduğunuzda, onu Canlı Önizlemeden (“Temayı Etkinleştir” i tıklamanız yeterli) veya ana arama alanından “Etkinleştir” düğmesini tıklatarak etkinleştirebilirsiniz.

Tema aktive edilir edilmez sitenize yüklenecektir. Artık viral içerik göndermeye ve çılgın hayranlar oluşturmaya hazırsınız.

 

 

 1. Blogunuzun İçeriğini Yönetin (Blog Yayınları ve Sayfaları)

İlk başladığınızda sitenize varsayılan “Merhaba Dünya” yazısından biraz daha fazlasıyla süsleneceksiniz.

İlk gönderinizi eklemek için Gösterge Tablosu> Mesajlar> Yeni Ekle’ye gidin.

Buradan, başlığı ekleyebilir ve yeni blogunuz için harika içerikler yazmaya başlayabilirsiniz.

 

Yeni Gutenberg editörüyle, “Blok Ekle” ikonuna tıklayarak editöre farklı tipte içerik blokları ekleyebilirsiniz.

Yeni düzenleyicide yer alan her tür bloğu kapsayacak zamanım olmadığından (bunlardan birkaçı vardır), hepsini kendiniz açıklamasanız bile, kendiniz için denemeniz için yalvarıyorum.

Ardından, gönderinizi artırmak ve okuyucularınız için bazı görsel yetenekler eklemek için özel bir resim eklemek isteyeceksiniz. Bunu yapmak için, ekranınızın sağ tarafındaki “Sunulan Resim” kutusunu tıklamanız, resminizi yüklemeniz ve “Kaydet” i tıklamanız yeterlidir.

Yazınızın kalitesinden ve düzeninden memnun kaldıktan sonra, yayınla düğmesine basın, arkanıza yaslanın ve blog dünyasına fırtınaya girmeye hazırlanın.

İlk gönderinizi resmen yayınladınız!

En son blog gönderilerinin bir listesi yerine sitenizin ana sayfasına bir hoş geldiniz sayfası eklemek istiyorsanız, tüm yapmanız gereken Sayfalar> Yeni Ekle’ye gidip başlığı ve içeriği eklemektir.

Sonra durulayın ve blog listeniz için başka bir sayfa oluşturmak üzere bu işlemi tekrarlayın. Uygun bir başlık seçin (örneğin “blog” gibi) ve ardından yayınlamayı tıklayın.

Her iki sayfa da oluşturulduktan sonra Gösterge Tablosu> Ayarlar> Okuma bölümüne gidin, ardından “Ana Sayfa Ekranlarınız” seçeneğinde, “Statik sayfa” seçeneğini işaretleyin, “Ana Sayfa” ayarında hoş geldiniz sayfanızı ve “Yazılar sayfası” blog sayfanızı seçin ayar, ardından kaydet düğmesine basın.

Karşılama sayfanız şimdi yayınlanacak ve yeni ziyaretçilerinizi geldiğinde selamlamaya hazır olacak.

 

 1. Menü Oluştur

Herhangi bir yeni blogda iyi kullanıcı deneyiminin en önemli yönlerinden biri, yeni görüntüleyenlerin aradıkları içeriği bulma kolaylığı olan navigasyondur.

Gezilebilirliğin en önemli kısmı iyi tasarlanmış ve güncel bir menü.

Neyse ki, WordPress içinde bir menü oluşturmak oldukça basittir.

Başlamak için Gösterge Tablosu> Görünüm> Menü’ye gitmeniz yeterlidir.

Buradan, ana menünüz için yeni bir başlık oluşturun ve ekleyin ve ardından menü düzenleyicinin sol bölmesinde, yeni menünüzde görünmesini istediğiniz sayfaları kontrol edin. “Menü Ekle” ye tıklayın.

Kontrol edilen sayfalar editörün sağ bölmesinde görünmelidir ve şimdi etiketleri yukarı ve aşağı sürükleyerek sıralarını değiştirebilirsiniz.

 

Menünüzün yapısından memnun olduğunuzda, menü ayarlarında “Birincil” konum onay kutusunu işaretleyerek (isim daha önce seçtiğiniz temaya göre değişir) ve kaydet düğmesine basarak web sitenizin ana başlığında görüntüleyebilirsiniz.

 

 1. Eklentileri Yükle (Ücretsiz)

Eklentiler, web sitenizin işlevselliğini genişletmenin ve her ay oluşturduğunuz trafik ve karı artırmanın en basit (ve en ucuz) yollarından biridir.

Neyse ki, WordPress’in içinde (tam anlamıyla) binlerce ücretsiz eklenti ve kütüphane var ve diğer harici sitelerde sayısız kişi var.

Yeni siteniz için indirebileceğiniz en önemli eklentilerden biriyle size hızlı bir örnek vereyim… Bir iletişim formu.

Öncelikle, Kontrol Paneli> Eklentiler> Yeni ekle’ye gidip “İletişim Formu 7” yi arayacaksınız. Sonra, “Yükle” yi tıklayın ve eklentiyi arama sonuçlarından etkinleştirin.

 

Yeni eklenti etkinleştirildikten sonra, gösterge panelinde “İletişim” adlı yeni bir menü oluşturur. Eklenti tarafından oluşturulan iletişim formlarına erişmek için tıklayın ve ardından yeni formu düzenlemek için listeden “İletişim Formu 1” e tıklayın.

Bu noktada, iletişim formu etkin bir şekilde çalışıyor ve çalışıyor, ancak posta şablonunun düzgün çalıştığından ve formdan gönderilen e-postaları aldığınızdan emin olmak isteyeceksiniz.

Bunu yapmak için, “Posta” sekmesine gidin ve “Kime” değerini e-postanın gönderileceği adres olarak değiştirin.

Daha sonra, iletişim formunun hemen altında bulunan “kısa kodu” kopyalamanız gerekecek… [contactform-7 id = ”25 ″ title =” İletişim formu 1 ″] gibi bir şeye benzemelidir.

Kısa kodu kopyaladıktan sonra, “Bize Ulaşın” adlı yeni bir sayfa oluşturun ve kısa kodu içeriğe yapıştırın.

Ardından “Yayınla” yı tıklayın, arkanıza yaslanın, gevşeyin ve yeni içerik formunuzu şerefine bakın:

Blogunuzun kullanımını ve işlevselliğini artıracak daha fazla eklenti arıyorsanız, işte en iyi eklentilerin listesi.

 

 1. Blogunuzu Özelleştirin

Gerçekten başka bir yetenek ve kişiselleştirme düzeyi eklemek için, web sitenizin yazı tiplerini değiştirmenize izin verecek başka bir eklenti indirmek isteyeceksiniz.

“Easy Google Fonts” eklentisi için yukarıda listelenen adımları tekrarlayın ve ardından tema özelleştiriciye gidin.

Özelleştirici, temanızı kişiselleştirme ve gerçek zamanlı olarak önizleme olanağı sunar.

Site kimliğinizi, renklerinizi, menülerinizi, widget’larınızı, ana sayfa ayarlarınızı veya ek CSS’lerinizi değiştirmek isteyip istemediğinize göre özelleştirici, web sitenizin tasarımı üzerinde neredeyse tamamen kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Easy Google Fonts kurulu olduğunda, Özelleştirici: Tipografi’de yeni bir seçenek olduğunu fark edeceksiniz.

 

Bu ayar, sitenizdeki yazı tiplerini beğeninize göre değiştirmenize izin verir ve sitenizin estetiği konusunda size daha yüksek bir yetki seviyesi kazandırır.

Size sunulan seçenekleri güçlü bir şekilde anlayana kadar Customizer ile uğraşırken biraz zaman geçirmenizi tavsiye ederim. Ardından, sitenizin yeni görünümünden memnun kaldığınızda, “Yayınla” yı tıklayın ve değişiklikleri yeni bir sekmede iki kez kontrol edin.

 

Okuyucularınızın makalelerinizi en sevdikleri sosyal medya kanallarında paylaşmalarını kolaylaştırmak için, izleyicilerinizin yayınlarınızdan ve sayfalarınızdan yeni içeriğinizi sorunsuz bir şekilde tanıtmasını sağlayacak bir sosyal paylaşım eklentisi de yüklemek isteyeceksiniz.

Eklentiler sayfasında “sosyal paylaşım” anahtar kelimesini kullanarak hızlı bir şekilde arama yapın ve size yüzlerce sonuç sunulur. Fantazinize varacak herhangi bir eklenti kurun ve kontrol panelindeki ayarlarına giderek kurun.

 

 1. Kişisel E-posta Hesabı Oluşturun

Adınız@etkialaniniz.com gibi etki alanı tabanlı bir e-posta hesabına sahip olmak, web sitenizin profesyonelliğini arttırır ve okuyucularınızla otoriteyi arttırır.

Neyse ki, BlueHost, etki alanınızdan web barındırma hesabınızın bir parçası olarak özel bir e-posta hesabı oluşturma özelliğini içerir.

Bu özelliğe erişmek için, BlueHost portalınıza giriş yapın, soldaki menüde “E-posta ve Ofis” i tıklayın, aşağı kaydırın ve “Temel E-posta” yı bulun ve ardından “Seçenekleri Gör” e tıklayın.

Buradan, özel hesabınızı birkaç saniye içinde oluşturabilirsiniz.

 

E-posta hesabınız oluşturulduktan sonra, web posta uygulamasına erişmek için E-posta Hesapları> Webmail’e Eriş’i tıklayın.

Kimlik bilgilerinizi onayladıktan sonra, yarışlara gireceksiniz ve artık yeni etki alanı tabanlı hesabınızdan e-postalarınızı yönetebilir, gönderebilir ve alabilirsiniz.

Bir “Hakkında” sayfası oluşturmanızı ve yeni iletişim bilgilerinizi ekleyerek yeni sitenize gönderilen tüm e-postaların yeni oluşturduğunuz hesaba gönderilmesini öneririm.

Sıkışırsanız, blogunuz için özel bir e-posta adresi oluşturmak için bir kılavuz.

 

Tebrikler, Başardınız

Phew!

Bu o kadar zor değildi, değil mi?

Bu noktada, tamamen işleyen bir blogunuz hazır ve çalışıyor olmalıdır.

Ama bu sadece başlangıç.

Yeni blogunuzu bir üst seviyeye çıkarmak için web sitemdeki diğer içeriği kullanın ve yeni WordPress blogunuzun tüm içeriğini ve çıkışlarını öğrenmek için birkaç gün ayırdığınızdan emin olun.

Updated: June 20, 2019 — 7:47 am
internettenparakazanma.info © 2018