internettenparakazanma.info

Her ay internetten para kazanma Hızlı ve Kolay yollarını okuyun internettenparakazanma.info

Nasıl oluşturulur ve bir WordPress blog Başlat

Yani bir WordPress blog oluşturmak istiyorsanız, bu tam kılavuzu okuyun. Tebrikler! WordPress blog nasıl başlayacağınız için mükemmel bir çözüm, ayrıca blogların süper harika olduğunu düşünüyoruz! 15 dakikadan kısa sürede yapabilirsiniz. Kendi kendine barındırılan WordPress’i kullanarak bir blog başlatmak için atmanız gereken her adımı size göstereceğiz. Ve tonlarca ekran görüntüsü ve yeni başlayanlar için talimatlar ile yapacağız.

 

Wordpress Blog

 

Nasıl oluşturulur ve bir WordPress blog Başlat

Blog oluşturmak istiyorsanız, adım adım basit bir kılavuz:
1. Web barındırma için kaydolun (Bluehost öneririz).
2. Bir hosting planı seçin.
3. Blogunuz için bir alan adı seçin.
4. Hosting kaydınızı tamamlayın.
5. WordPress’i yükleyin.
6. Giriş yapın ve ilk blog gönderinizi yazın.

Bu adımların hiçbiri derinlemesine teknik bilgi gerektirmez ve size bir blog oluşturma işleminin tamamını ayrıntılı olarak göstereceğiz.
Blogunuzu başlattıktan ve yayınlanmaya başladığında, muhtemelen yazmaya başlamak isteyeceksiniz ve muhtemelen görünümünü / işlevselliğini düzeltin. Bunu yapmanıza yardımcı olmak için, size nasıl yapılacağını da göstereceğiz:
• İlk blog postanızı WordPress Editor kullanarak yazın
• WordPress blog theme kullanarak nasıl göründüğünü değiştirin
• “Eklentiler” adı verilen araçları kullanarak blogunuza işlevsellik ekleyin
Facebook gibi sitelerin nasıl kullanılacağını bildiğiniz ve “web sayfalarına” ilişkin genel bir güven duyduğunuz sürece, bu kılavuzu takip edebilirsiniz. Söz veriyoruz!

 

Adım 1: Satın alma barındırma ve etki alanı adınızı

Blogunuzu dünyanın her yerindeki insanlar için erişilebilir yapmak iki şey gerektirir:
• Hosting – bu sitenize güç sağlayan motordur. Siz “görmüyorsunuz” olsa da, internetteki her bir web sitesinde onu destekleyen bir ana bilgisayar vardır.
• Etki Alanı – bu, blogunuzun kalıcı adresi gibidir. Örneğin, bizim temaisle.com. İyi bir isim bulmak için yardıma ihtiyacınız varsa bu gönderiye göz atın.
Barındırma alanınızı ve alan adınızı aynı anda satın alabilirsiniz – bu yüzden şu anda nitty-gritty ayrıntıları için çok endişelenmeyin. Ancak bunu yapabilmeniz için önce bir WordPress sunucusu seçmeniz gerekir. WordPress’in popülaritesi nedeniyle, çok sayıda WordPress ana bilgisayarı vardır.
Bu ana bilgisayarların performansını ve güvenilirliğini kişisel olarak test ettik. Ve bu testten sonra, Bluehost’u yeni WordPress blogcularına tavsiye ediyoruz.
İşte nedeni:
• Uygun fiyatlı. Sitenizi her ay küçük bir latte fiyatı için barındırabilirsiniz – ilk 12 ayınız için ayda yalnızca 2,95 ABD dolarıdır.
• Kaydolduğunuzda ücretsiz bir alan adı elde edersiniz. Bu satın alınabilirlikle bağlantılıdır – kendi etki alanınız aksi takdirde 10 $ + ‘ya mal olur.
• WordPress’i kolayca yükleyebilirsiniz. Yalnızca birkaç tıklamayla WordPress yazılımını başlatabilir ve çalışan bir blogunuz olabilir. Teknik bilgi gerekmez!
• Başlamak için yeterli performansa sahip. Yeni bir işe başladığınızda, Bluehost sitenizin yüklenmesini sağlamak için bol miktarda performans sunar.
Sonuçta, ücretsiz etki alanı adınızı da içeren tüm yıl boyunca Bluehost ’ta blogunuzu barındırmanız yaklaşık 35,40 dolara mal olacak.
Bir WordPress blog oluşturmak istiyorsanız, alacağı kadar ucuz.
BluePhost’ta barındırma WordPress’e nasıl üye olunur?
Başlamak için Bluehost’a gitmek için buraya tıklayın. Bu sayfada aşağı kaydırırsanız, Bluehost’un WordPress barındırma planlarının bir listesini görmelisiniz.
Yeni başlayanlar için, ucuz Temel planı öneririz, çünkü yavru kuş blogunuz için çok miktarda güç içerir. İşlemi başlatmak için Başlayın düğmesini tıklayın:

 

Bir sonraki ekranda, blogunuz için kullanmak istediğiniz etki alanını yeni etki alanı kutusuna girin ve İleri ‘yi tıklayın. Unutma – bunu ücretsiz olarak alırsın:

bluehost hosting

 

Son ekranda, en üste temel hesap ve fatura ayrıntılarını girmeniz gerekir:

bluehost domain

 

Aşağı doğru kaydırdığınızda, alt kısımda bir Paket Bilgisi bölümü göreceksiniz. Burada, kaç yıl boyunca barındırma hizmeti alacağınızı ve istediğiniz eklentileri seçebilirsiniz. Bluehost bu eklentilerin bazılarını varsayılan olarak kontrol ederken, bunları güvenle kaldırabilirsiniz:

bluehost pricing

 

 

Sonuç olarak, etki alanı adınız ve bir yıllık barındırma için yaklaşık ~ 35 $ ödemeniz gerekir.
Tüm bilgileri doldurduktan sonra, satın alma işleminizi tamamlamak için alttaki GÖNDER’i tıklayın.

 

Adım 2: Ücretsiz WordPress yazılımını kurun

Bir WordPress blog oluşturmak istiyorsanız, WordPress yazılımını yüklemeniz gerekir.

Bunun biraz korkutucu gelebileceğini biliyoruz – ancak WordPress’i kurmanın ne kadar kolay olduğunu görünce şaşıracağınızı düşünüyoruz.

Kayıt işlemini bir önceki adımda tamamladığınızda, Bluehost Müşteri Alanına nasıl giriş yapılacağına dair detayları içeren Bluehost’tan bir e-posta almış olmalısınız.

Devam et ve Bluehost’a giriş yap.

İlk defa oturum açtığınızda, Bluehost size WordPress’i yeni sitenize kurma sürecinde sizi yönlendiren basit bir sihirbaz verecektir.

Kurulum sihirbazını görmüyor musunuz? Endişelenmeyin, WordPress’i Bluehost ile kurmak gerçekten çok kolay. Sadece Sitelerim alanına gidin ve sihirbazı başlatmak için Site Oluştur düğmesini tıklayın:

WordPress Bluehost

 

Ardından, sitenizin adı ve WordPress blog unuzu yönetmek için kullanacağınız kullanıcı adı / şifre ile ilgili tüm önemli bilgileri doldurabilirsiniz:

wordpress site

 

Yükleme işlemini tamamladığınızda, yeni blogunuzun gösterge panosuna domain.com/wp-admin adresine giderek erişebilirsiniz.

 

Adım 3: Devam edin ve ilk blog yazınızı yazın – siz kazandınız!

Artık bir WordPress blog nasıl oluşturacağınızı öğrendiğinize göre, muhtemelen bloglamaya gitmekten heyecan duyuyorsunuz!
Bir saniye içinde blogunuzun görünüşünü ve işlevini nasıl değiştireceğinizi göstereceğiz. Ama önce, yeni web sitenize bir blog yazısı yazmanın ne kadar kolay olduğunu gözden geçirelim.
Blogunuzun WordPress panosuna ilk giriş yaptığınızda, aşağıdaki gibi bir ekran görmelisiniz:

 

Worpress Post

 

Blog yazısı yazmak için:

Mesajların üzerine gelin
Yeni Ekle’yi tıklayın.
Yeni gönderi oluşturma
Bu, blog mesajlarınızı gerçekten sezgisel bir blok sistemi kullanarak yazmanıza izin veren WordPress Editor’ı başlatır.

Metin eklemek için, sadece tıklayın ve yazın. Diğer içerik için – bir resim veya gömülü bir YouTube videosu gibi, yeni “bloklar” ekleyebilirsiniz. Editörün kullanımına yardımcı olmak için, detaylı rehberimizi veya daha üst düzey rehberimizi buradan takip edebilirsiniz.

 

4. Adım: İşte blogunuzun görünüşünü nasıl değiştireceğiniz

Bir WordPress blog oluşturduğunuzda, edindiğiniz en büyük avantajlardan biri WordPress’in geniş tema ve eklentiler koleksiyonuna erişmektir. İşte ikisine hızlı bir bakış:

Temalar – bunlar blogunuzun görünüşünü değiştirir

Eklentiler – bunlar blogunuza işlevsellik katar

Bir WordPress blog oluşturduğunuz anda aktif bir temanız var. Bu, varsayılan WordPress teması veya SiteGround Kurulum Sihirbazı sırasında seçtiğiniz temadır.

Ancak aslında WordPress için binlerce tema mevcut, bu yüzden bu küçük seçimle hiçbir şekilde sınırlı değilsiniz.

Blogunuz için WordPress temalarını nerede bulabilirim?

Bir WordPress teması seçmeye gittiğinde, ücretsiz ve premium temalar arasında seçim yapman gerekir. İkisi arasında doğal bir fark yoktur, ancak premium temalar genellikle daha ayrıntılı tasarımlara ve özelliklere sahiptir.

Ücretsiz temaları bulmak için aranacak en iyi yer resmi WordPress.org tema dizinidir. Daha sağlam bir seçenek ise daha küratörlüğüne yaklaşan bir yaklaşım için Just Free Themes.

 

WordPress Blog teması nasıl yüklenir

Sevdiğiniz bir temayı bulduğunuzda, WordPress bu temayı sitenize eklemenizi kolaylaştırır.

İşte nasıl:

Görünüm üzerine gel
Temaları seç
Yeni Ekle düğmesini tıklayın

WordPress Blog teması

 

WordPress.org ‘da ücretsiz bir tema seçtiyseniz, temayı adıyla arayın ve Yükle’yi tıklayın.
Premium wordpress theme satın aldıysanız, Tema Yükle düğmesini tıklayın ve temayı satın aldığınızda almanız gereken ZIP dosyasını yükleyin.

Wordpress Blog theme

 

Temanızı kurduktan sonra, sitenizde aktif hale getirmek için Etkinleştir düğmesini tıkladığınızdan emin olun.

 

WordPress theme nasıl daha da özelleştirebilirsiniz

Temanızı daha da özelleştirmek için, WordPress Özelleştiricisi adlı bir şeyi kullanabilirsiniz. Bu arayüz, kodunuzu bilmenize gerek kalmadan temanızda bazı değişiklikler yapmanızı sağlar.

Görünüm → Özelleştir: seçeneğine giderek erişebilirsiniz.

Seçtiğiniz temaya bağlı olarak, sol kenar çubuğunda farklı seçeneklerin bir kümesi olabilir. Ancak genel olarak şunları yapabilirsiniz:

Soldaki seçenekleri kullanarak değişiklik yapın
Sağdaki web sitesi önizlemesinde gerçek zamanlı bir önizleme görün
Kaydet ve Yayınla’yı tıklatarak değişikliklerinizi canlı yapın

 

Adım 5: Blogunuza nasıl işlev ekleyeceğinizi öğrenin

Temalar çoğunlukla görünümlerle ilgili olsa da, eklentiler blogunuza işlevsellik eklemenize yardımcı olmaya daha fazla odaklanır.

Bir WordPress blog ilk oluşturduğunuzda, hemen hemen yalnızca blog yazıları yazma ve sayfa oluşturma yeteneğine sahipsiniz.

Eklentiler, aşağıdakiler gibi daha gelişmiş işlevler eklemenize izin veren şeydir:

İletişim formları
Sosyal ağ düğmeleri
Yedekler
Geliştirilmiş SEO
Ve çok, çok daha fazlası
Bir özellik düşünebiliyorsanız, bunun için muhtemelen bir eklenti vardır. Bunun nedeni, WordPress topluluğunun 50.000’den fazla ücretsiz eklenti sunmasının yanı sıra, binlerce premium eklenti içermesidir.

Blogunuz için WordPress eklentilerini nerede bulabilirim?
Temalar gibi hem ücretsiz hem de premium eklentiler bulabilirsiniz.

Benzerlikleri yuvarlayarak, ücretsiz eklentileri aramak için en iyi yer resmi WordPress.org eklenti dizinindedir.

Premium eklentiler için en iyi yöntem genellikle Google’ı “en iyi X eklentisi” gibi bir şey aramak ve iyi bilinen bir geliştiriciden satın almaktır.

WordPress.org’da listelenen birçok ücretsiz eklenti, daha fazla özelliğe sahip premium sürümler de sunar.

Tüm siteler için WordPress eklentileri olmalıdır
Yalnızca belirli kullanımlar için iyi olan çok sayıda niş eklentisi olsa da, bloglar da dahil olmak üzere tüm sitelerin yararlanabileceği bazı WordPress eklentileri vardır. İşte önerilerimizden bazıları:

UpdraftPlus WordPress Yedekleme Eklentisi
MonsterInsights tarafından WordPress için Google Analytics
WP Süper Önbellek
Yoast SEO
Wordfence Güvenliği
Jetpack WordPress.com tarafından
Sosyal Medya Paylaş Düğmeleri ve Analitikler
WPForms
Optimole
WordPress eklentileri nasıl kurulur?
WordPress eklentilerinin nasıl kurulacağına dair detaylı bir rehber hazırladık. Ancak hızlı sürüm:

Eklentilere Git → Yeni Ekle
WordPress.org’da ücretsiz bir eklenti seçtiyseniz, eklentiyi adına göre arayın ve Şimdi Kur’a tıklayın.
Premium bir eklenti satın aldıysanız, Eklentiyi Yükle düğmesini tıklayın ve eklentiyi satın aldığınızda almanız gereken ZIP dosyasını yükleyin.

Wordpress Blog Plugin

 

Taktıktan sonra eklentiyi etkinleştirdiğinizden emin olun.

Mevcut eklentilerinizi her zaman Eklentiler sekmesine giderek yönetebilirsiniz.

WordPress Blog bloglama yapmak için en yaygın kullanılan formdur. Çok kullanıcı dostu ve SEO dostu. WordPress tamamen ücretsizdir ve yukarıdaki adımları izleyerek hemen bloglamaya başlayabilirsiniz.  İnternette Para Kazanma Yolları ile ilgili ayrıntılı bir kılavuz okumak isteyebilirsiniz.

 

Updated: August 16, 2019 — 3:31 pm
internettenparakazanma.info © 2018